Tolerancja i rozsądek w literaturze

Pobierz

Czesław Halicz (właśc.. :-) Staram się o szóstkę z języka polskiego i na środę mam przygotować.. Materiał według zagadnień Lektury o nietolerancji religijnej Kazania sejmowe Piotra Skargi - najsłynniejszy polski kaznodzieja uważał panoszące się w polskim narodzie innowierstwo za główną przyczynę upadku Rzeczypospolitej.. Bez niej człowiek byłby zamknięty wśród ludzi takich jak on, nie mógłby znieść myśli, że ktoś jest choć odrobinkę inny, sprawiłoby to, że człowiek przestałby się rozwijać .związane, np. patriotyzm-nacjonalizm, tolerancja-nietolerancja, piękno-brzydota, a także rozpoznaje ich obecność w życiu oraz w literaturze i innych sztukach; 2) omawia na podstawie poznanych dzieł literackich i innych tekstów kultury podstawowe, ponadczasowe zagadnienia.. Interesują mnie nawet krótkie .- potrafi znajdować niuanse znaczeniowe w zakresie pojęcia tolerancji.. Wstęp: 1.. Omów zagadnienie na wybranych przykładach.. Nagroda Kapuścińskiego 2017 dla "Delhi".. Przedstawienie śmierci i postawTolerancja - motyw literacki.. poleca 82% 950 głosów.. Odpowiedzi.. Wydaje się, że oprócz dzieł literackich należy pokazać np.: dzieła malarskie .Próbę usystematyzowania pojęć tolerancji podejmuje w polskiej literaturze filozoficznej I. Lazari-Pawłowska.. Czy macie jakieś warte polecenia utwory, które mówią o rasizmie wprost lub między wierszami, albo też starają się uczyć tolerancji?.

Czym jest więc tolerancja?

Omów na wybranych przykładach., Leksykon dzieł i tematów literatury polskiej, Warszawa 1998.. Mimo że Bóg mówi: "powinniście się nawzajem miłować", to w Iraku dzieci od najmłodszych lat uczone są walczyć i ginąć w imię Allacha.. Józefczyk K., Zdasz maturę z języka polskiego , Motywy literackie część 1, Łódź 1999.. Interpretując wiersze, zwróć uwagę na sposób wyrażania refleksji oraz na ukształtowanie wypowiedzi.. Obraz judaizmu w literaturze polskiej drugiej połowy XIX wieku [w:] Problematyka religijna w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski.. Z. Bokszański, Stereotypy a kultura, Wrocław 2001.Myślę, że tolerancja powinna być obecna w każdym aspekcie życia człowieka, gdyż sprzyja ona poznawaniu nowych ludzi i zaprzyjaźnianiu się z nimi.. W życiu powinniśmy kierować się zawsze rozsądkiem, również przy doborze partnera życiowego.Rozprawka, pomocy.. Ziom9911 odpowiedział(a) 27.11.2012 o 20:44 Tolerancja:-wspieranie ludzi w ich pasjach-akceptacja dziwnych zainteresowa ń-akceptacja różnic .Bohaterowie angażują się w życie wspólnoty Soplicowa, m.in. uwłaszczają chłopów.. Filmy.. Temat mój wiąże się z następującymi hipotezami:, "Dlaczego tolerancja i nietolerancja stała się obiektem badań literackich obiektem badań literackich historycznych", i " Stosunek do .Trudne pojęcie tolerancji..

Temat: tolerancja, nietolerancja, inność.

Zaprezentuj literackie obrazy tolerancji i nietolerancji w różnych epokach literackich.. Dzień dobry :) Zagłębiam się w temat sposobu ukazywania różnic rasowych w książkach dla najmłodszych.. Wg encyklopedii PWN "tolerancja jest świadomą zgodą na wyznawanie i głoszenie przez innych ludzi poglądów, z którymi nie zgadzamy się i na wybór przez nich sposobu życia, którego nie aprobujemy, ale który przez nich uważany jest za właściwy.. Jego płomienne mowy są całkowitym zaprzeczeniem idei tolerancji .Literatura uczy tolerancji i empatii .. Treść Grafika.. [1] Autorka proponuje trzy pojęcia tolerancji: tolerancję negatywną, pozytywną i tolerancję rozumianą jako brak przymusu przy oddziaływaniu na partnerów interakcji.. Oprócz najróżniejszych azjatyckich narodowości, które niewiasty zdążyły poznać w podróży, snuły się tu .Motyw TOLERANCJI w literaturze.. Dziś Międzynarodowy Dzień Tolerancji.. Świadectwa poszukiwań, red. S. Fita, Lublin 1993.. « dnia: Marzec 16, 2009, 11:59:28 am ».. Okej, mam do zrobienia rozprawkę,ale nie mam kompletnie do tego głowy, bo musze się przygotować jeszcze do paru przedmiotów, a dopiero do domu wróciłam.Marzenia i rozsądek można by położyć na różnych szalach, ale utrzymałyby równowagę..

"Nurty w literaturze barokowej; Więcej poradników.

Witam!. Jednym z punktów mojego wystąpienia miałoby być również podanie.. 81% Bohater tragiczny w literaturze antycznej, romantycznej i współczesnej - matura ustna z j. polskiego.Szaleństwo zazwyczaj w społeczeństwie postrzegane jest jako coś złego, szaleniec to ktoś społecznie piętnowany, nieraz wzbudzający lęk.. Mamy w Polsce mnóstwo pięknych książek dla dzieci na ten temat - pisze Monika Janusz-Lorkowska85% Poetyckie rozważania o życiu w utworach J. Kochanowskiego i L.Staffa .. W życiu potrzebna jest odrobina rozsądku i marzeń.. Jeśli nawet doznawanie namiętności jest kuszące, to warto jednak dążyć do panowania nad sobą, aby nie zatracić się w uczuciach.. Temat nie należy najtrudniejszych.. Kolejnym przykładem "wyższości" marzeń nad rozsądkiem jest bohater książki "Alchemik" Paula Coelho.W dzisiejszych czasach na świecie jest wiele nietolerancji, na Bliskim Wschodzie toczą się walki na tle religijnym.. Tolerancja negatywna to brak ingerencji pomimo negatywnej oceny czyichś poglądów lub czynów.Topos bohaterskiego umierania w literaturze średniowiecznej i w XIX wiecznej.. Nierzadko jednak, to właśnie szaleństwo staje się motorem szlachetnych działań i odważnych czynów..

przemówienie, w którym omówię czym jest tolerancja.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt